Аспасия ПЕТКОВА – експерт по социално осигуряване
Декларация обр. № 3 (приложение № 2) – подава се до 10 дни след края на месеца, за който се отнасят данните. Отнася се за лица, вноските на които са за сметка на републиканския бюджет – от училища за учениците над 18-годишна възраст, които учат редовно до завършване на средното образование; от висшите училища за лицата по чл. 40, ал. 3, т. 2 и 3 от Закона за здравното осигуряване; от Агенцията за социално подпомагане за лицата, които отговарят на условията за получаване на месечни социални помощи и целеви помощи за отопление, и за родителите, осиновителите или съпрузите, които полагат грижи за инвалиди със загубена работоспособност над 90 на сто, които постоянно се нуждаят от чужда помощ; от специализираните институции за социални услуги за настанените при тях лица; от Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ към министъра на правосъдието за лишените от свобода и задържаните под стража; от Агенцията за бежанците за лицата по чл. 40, ал. 3, т. 7 от Закона за здравното осигуряване; от общините за предоставените от тях социални услуги – резидентен тип, за лицата по чл. 40, ал. 3, т. 5 от ЗЗО. Декларация образец № 3 се подава на електронен носител или по електронен път чрез използване на квалифициран електронен подпис на подателя.
От 01.01.2013 г. са променени правилата за корекция на Декларация обр. 3 и указанията за попълването й. Първо се подава заличаваща декларация, а след това нова декларация с коректни данни.
Декларация обр. № 5 (приложение № 3) – Съгласно чл. 5 от наредбата лицата по чл. 4, ал. 3, т. 1, 2 и 4, ал. 5 и ал. 7 от КСО и чл. 13, ал. 4, и чл. 17 от Наредбата за обществено осигуряване на самоосигуряващите се лица, българските граждани на работа в чужбина и морските лица, внесли авансово осигурителни вноски за здравно осигуряване; фонд „Пенсии“; фонд „Пенсии“ и универсален пенсионен фонд за определени от тях периоди през календарната година, могат да подават данни за осигуряването с Декларация образец № 5.
Декларацията се подава само за пълни календарни месеци с еднакъв месечен осигурителен доход и само на хартиен носител.
Декларацията се подава до 25-о число на месеца, следващ първия месец от периода, за който са внесени осигурителните вноски. Променени са правилата за коригиране на декларацията. Първо се подава заличаваща декларация, а след това нова декларация с коректни данни.
Декларация обр. № 6 (приложение № 4) – съдържа данни за общия размер на дължимите месечни осигурителни вноски за ДОО, за здравно осигуряване, за ДЗПО и т.н. за всички лица в осигурителя, подлежащи на осигуряване, и общия размер на дължимия данък за внасяне от трудови правоотношение по смисъла на ЗДДФЛ. Декларацията обр. № 6 не се подава от осигурителите, за които се прилага схема за централизирано разплащане на осигурителните вноски.
Съгласно чл. 3, ал. 3 от наредбата Декларация образец № 6 се подава:
1. от работодателите, осигурителите и техните клонове и поделения за дължимите осигурителни вноски, вноските за фонд „ГВРС“ и данъка по чл. 42 ЗДДФЛ – в срока за подаване на Декларация образец № 1, а когато с декларацията се подават данни само за дължим данък по чл. 42 ЗДДФЛ – в срок до 25-о число на месеца, следващ месеца, през който данъкът е удържан или през който са направени частичните плащания в случаите по чл. 42, ал. 6 ЗДДФЛ;
2. от самоосигуряващите се лица – еднократно до 30 април за дължимите осигурителни вноски за предходната календарна година и за задължителните осигурителни вноски върху осигурителен доход, формиран по реда на чл. 6, ал. 8 от КСО, от получени доходи за извършена дейност през минали години, различни от предходната;
3. от лицата по чл. 4, ал. 9 от КСО (съпрузи, които се осигуряват за своя сметка) – еднократно до 30 април за внесените осигурителни вноски за предходната календарна година;
4. от работодателите по основното трудово правоотношение за данъка по чл. 49, ал. 5 ЗДДФЛ – в срок до 25 февруари на следващата година.
Декларация образец № 6 се подава на хартиен носител, на електронен носител и хартиен носител или по електронен път чрез използване на квалифициран електронен подпис на подателя. Работодатели, които имат месечно повече от 30 осигурени лица, подават декларации образец № 6 само по електронен път чрез използване на квалифициран електронен подпис на подателя.
Направени са промени в указанията за попълване на Декларация обр. 6. В т. 8 – Кодове за вид плащане – се запазват кодовете: 1 – изплатен аванс за месеца; 2 – начислено и неизплатено възнаграждение за месеца в т. 9, и 3 – за изплатено възнаграждение. И трите кода се отнасят само за данни за 2013 г.
Въведени са нови кодове за плащане – 5 и 6. Код 5 се попълва за изплатено, начислено, неизплатено и неначислено възнаграждение за месеца, посочен в т. 9, в т.ч. и допълнителните плащания. Код 6 се попълва за допълнителни доходи за трудова дейност, които са начислени и неизплатени или изплатени след 25-о число на месеца, следващ месеца, през който е положен трудът, и годината, попълнена в т. 9, е 2013 г. (с изключение на декларираните с код 5).
Въведен е нов код 9, който се попълва в полето на точка 8 „Кодове за вид плащане“, когато се подават данни за дължимия данък по чл. 49, ал. 5 от ЗДДФЛ.
Когато се подават данни за дължимия данък по чл. 49, ал. 5 от ЗДДФЛ, в полето на т. 9 „Месец и година“ се посочва месец 12 и годината, за която се отнася данъкът.
Допълнено е указанието за попълване на т. 16 от декларацията. След 31.12.2012 г. в полето на тази точка се попълва и удържаният от работодателя данък по чл. 49, ал. 5 от ЗДДФЛ по основното трудово правоотношение.
Допълнени са указанията за попълване на полето на т. 18 – Дата на изплащане/начисляване. Когато възнагражденията са неначислени, се попълва 25-о число на месеца, следващ месеца на полагане на труда. Когато се декларира данък по чл. 49, ал. 5 от ЗДДФЛ, в т. 18 се посочва датата на удържане на данъка.
Съгласно § 1 от допълнителните разпоредби на наредбата декларации образец № 1, 3 и 5 за минали периоди се подават с утвърдените образци за съответния период, а Декларация образец № 6 се подава с утвърдения образец за 2013 г.
Декларация обр. № 7 (приложение № 7) – подава се от самоосигуряващите се лица, които имат задължение за внасяне на вноски на основание чл. 40, ал. 5, т. 1 от ЗЗО, т.е. за своя сметка, и не подлежат на здравно осигуряване на друго основание. От 01.01.2013 г. има промяна в реда за подаване и в реквизитите на тази декларация. В нея се вписват освен личните данни и началната дата от периода, за който възниква задължението за внасяне на вноски, и избраният осигурителен доход на основание чл. 40, ал. 5 от ЗЗО.
Декларация образец № 7 се подава на хартиен носител до 25-о число на месеца, следващ месеца, през който е възникнало задължението за осигуряване на основание чл. 40, ал. 5, т. 1 от ЗЗО.
Декларация обр. № 8 (приложение № 8) – нова декларация, подава се от 01.01.2013 г. от лицата, които заплащат осигурителни вноски по чл. 9а от КСО (отнася се за тези лица, които си купуват осигурителен стаж за пенсия). В декларацията се вписват сумите за внасяне на осигурителните вноски на основание чл. 9а от КСО и имената по документ за самоличност, ЕГН (ЛНЧ, служебен номер). Декларация образец № 8 се подава на хартиен носител преди заплащане на осигурителните вноски по чл. 9а от КСО.
Декларация обр. № 9 (приложение № 9) – нова декларация, подава се от 01.01.2013 г. от лицата, които еднократно заплащат сума в размер на 12 здравноосигурителни вноски за възстановяване на здравноосигурителните права по реда на чл. 40а, ал. 3 от Закона за здравното осигуряване. Декларация образец № 9 се подава на хартиен носител преди внасяне на вноските за здравно осигуряване.
Заявление (приложение № 10) – подава се по желание от 01.01.2013 г. от самоосигуряващото се лице по чл. 40, ал. 1, т. 2, ал. 5 и чл. 40а, ал. 3 от Закона за здравното осигуряване, ако желае да заяви кои задължения за здравноосигурителни вноски погасява.