Аспасия ПЕТКОВА – експерт по социално осигуряване
Осигурителите, осигурителните каси, самоосигуряващите се лица и работодателите са длъжни съгласно чл. 5, ал. 4 от КСО периодично да представят в съответната компетентна териториална дирекция на НАП данни. Съдържанието, сроковете, начинът и редът за подаване и съхраняване на данните се определят с Наредба № Н-8 от 29 декември 2005 г. за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване и съхранение на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица, както и от самоосигуряващите се лица (Наредба № Н-8). Последните изменения и допълнения в наредбата са публикувани в ДВ, бр. 103 от 28 декември 2012 г., и са в сила от 01.01.2013 г.
Данните се използват за изчисляване и отпускане на пенсиите, парични обезщетения и помощите и за определяне на задълженията. Наредбата урежда сроковете, съдържанието, реда, начина за събиране и съхраняване на данни за ДОО, Учителския пенсионен фонд, ДЗПО, здравното осигуряване, фонд „ГВРС“ и облагаемия доход и данъка за доходи от трудови правоотношения по смисъла на ЗДДФЛ. Данните се подават в компетентната териториална дирекция на НАП по различни образци, като всеки образец има отделно предназначение и служи за спазване на законодателството в различните му разпоредби. Всички декларации и заявления имат различни реквизити, срокове за подаване и особености при попълването им, дадени в указания след декларациите. Към наредбата има приложения с указания за попълване на 7 декларации и едно заявление.
От 01.01.2013 г. са променени указанията за попълване на декларациите, сроковете за подаването им и са въведени образци на нови декларации и заявление.
Съгласно чл. 3а от наредбата заявлението се подава на хартиен носител преди внасяне на сумите, с които се погасяват задълженията.
Информацията по Наредба Н-8 се подава по определени правила. Съгласно чл. 6, ал. 3 за декларациите, подавани на електронен носител или по електронен път, се използват структура и формат, утвърдени със заповед на изпълнителния директор на НАП. Предоставените програмни продукти работят върху лицензирани версии на операционната среда. НАП не носи отговорност за работата на програмния продукт, ако той се стартира върху нелицензирани операционни системи.
Декларациите по чл. 6, ал. 1, точки от 1 до 4 на хартиен или електронен носител се подават с протокол съгласно приложение № 5, подписан и подпечатан от задълженото лице по тази наредба или негов представител, а за самоосигуряващите се лица – подписан от лицето. Когато се подава електронен носител, върху него ясно и четливо се означава ЕИК по регистър БУЛСТАТ/ЕИК на търговеца. Достоверността на информацията, подадена с електронен носител, се доказва с подписа и печата върху протокола. Протоколът се подава в два екземпляра, единият от които остава в компетентната териториална дирекция на НАП.
Не се приемат декларации и/или заявления, които не съдържат ЕИК по регистър БУЛСТАТ/ЕИК на търговеца, ЕГН, личен номер на чужденец (служебен номер) на осигуреното лице, месеца, за който се отнасят данните, подпис и печат. Не се приемат и декларациите или заявленията с некоректно попълнени данни.
Задължените лица по тази наредба са длъжни да запознават осигурените лица със съдържанието на предоставената за тях информация, когато лицата отправят искане за това.
Всяко осигурено лице може да провери в интернет страницата на НОИ осигурителния си статус с издадения му от НОИ персонален идентификационен код (ПИК).
Декларации образец № 1, 3 и 5 не се подават за коригиране и заличаване на данни след 30 април на годината, следваща годината, за която се отнасят. След този срок декларации се подават само на електронен или хартиен носител след разрешение на НАП или НОИ във връзка с възложените им дейности. Декларация образец № 6, подадена от лицата по ал. 3, т. 1, може да се коригира до края на месеца, следващ месеца на възникване на задължението за подаване на декларацията. Декларация образец № 6, подадена от лицата по ал. 3, т. 2, 3 и 4, може да се коригира до изтичане на срока за подаването й.
При неизпълнено в срок влязло в сила задължително предписание по чл. 108, ал. 1, т. 3 от КСО за заличаване на данни, подадени с Декларация образец № 1 за лицата по чл. 4, ал. 1, 2 и ал. 3, т. 5 и 6 от КСО, НОИ заличава същите данни, като подава Декларация образец № 1 на електронен носител по реда на наредбата.
Националният осигурителен институт заличава или коригира данни, подадени с Декларация образец № 1 от осигурители с прекратена дейност, след извършена проверка от контролните органи на НОИ, когато се установят несъответствия между документите, събрани по реда на чл. 5, ал. 10, и данните по чл. 5, ал. 4 от КСО.
Контролът по спазване на Наредба Н-8 от 2005 г. се възлага на НОИ и НАП в зависимост от възложените им задължения.
Съгласно чл. 355, ал. 1 от КСО, който наруши разпоредбите на чл. 5, ал. 4 и чл. 6, ал. 8 от КСО и разпоредбите на нормативните актове по прилагането им (отнася се и за Наредба Н-8), се наказва с глоба от 50 до 500 лв. за физическите лица, които не са търговци, или с имуществена санкция за едноличните търговци и юридическите лица в размер от 500 до 5000 лв., ако не подлежи на по-тежко наказание.
Съгласно чл. 355, ал. 2 от КСО, който състави документ с невярно съдържание или предостави неверни данни по чл. 5, ал. 4 с цел да избегне плащането на задължителни осигурителни вноски и който не подаде в срок декларация с данните по чл. 5, ал. 4 или декларация от самоосигуряващо се лице, се наказва с глоба от 250 лв. за всеки отделен случай, ако не подлежи на по-тежко наказание.
При повторно нарушение по ал. 1 наказанието е глоба от 500 до 2000 лв. или имуществена санкция в размер 1000 лв. за всеки отделен случай, но не повече от 10 000 лв., а по ал. 2 – глоба от 500 лв. за всеки отделен случай, но не повече от 10 000 лв.
Актовете за установяване на административните нарушения се съставят от органите на Националната агенция за приходите, а наказателните постановления се издават от изпълнителния директор на Националната агенция за приходите или от упълномощено от него длъжностно лице.
Установяването на нарушенията, издаването на наказателните постановления, обжалването и изпълнението им се извършват по реда на Закона за административните нарушения и наказания.